2006 Yamaha BWs MotoGP gallery
2006 Yamaha BWs MotoGP
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,21 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 55.7 mm (2.6 x 2.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 7.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 75.0 kg (165.3 pounds) |
| Seat height: | 768 mm (30.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,172 mm (46.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-10 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 5.30 litres (1.40 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Sherco Trial 2.9 if fond of doing stunts
2015-03-31 01:32:12
I don't want to start my story about Sherco Trial 2.9 with the fact like that the bike has not seat, passenger foot pegs and what volume of its tank.
By the way, according to experienced users,...
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Aprilia Caponord Rally Raid
- 2006 Aprilia ETV 1000 Caponord
- 2006 Aprilia Leonardo 125
- 2006 Aprilia Leonardo 300
- 2006 Aprilia Mojito 150
- 2006 Aprilia Mojito 50
- 2006 Aprilia MX 125
- 2006 Aprilia Pegaso 650 Strada
- 2006 Aprilia Pegaso 650 Trail
- 2006 Aprilia RS 125
- 2006 Aprilia RS 50
- 2006 Aprilia RSV 1000 R
- 2006 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2006 Aprilia RX 50 Racing
- 2006 Aprilia Scarabeo 100
- 2006 Aprilia Scarabeo 125
- 2006 Aprilia Scarabeo 250
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Ditech
- 2006 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2006 Aprilia Scarabeo 500

