2006 Honda Metropolitan gallery
2006 Honda Metropolitan
TYPE: Scooter
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | Automatic | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 73.9 kg (163.0 pounds) |
| Seat height: | 719 mm (28.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,191 mm (46.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Rear tyre dimensions: | 90/90-10 |
| Front brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 4.92 litres (1.30 gallons) |
| Color options: | Denim, Salsa, Blue Ice, Peach Hibiscus, Red Kanji |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Malaguti FireFox 50 Air
- 2006 Malaguti Grizzly 10
- 2006 Malaguti Grizzly 12
- 2006 Malaguti Madison 3 125
- 2006 Malaguti Madison 3 250
- 2006 Malaguti Password CK 250
- 2006 Malaguti Phantom 50 Air
- 2006 Malaguti Phantom 50 Capirex
- 2006 Malaguti Phantom 50 GP
- 2006 Malaguti Phantom 50 Racing Life
- 2006 Malaguti Phantom Max 125
- 2006 Malaguti Phantom Max 250
- 2006 Malaguti Spidermax GT 500
- 2006 Malaguti XSM Supermotard 50
- 2006 Malaguti XTM-Enduro 50
- 2006 MBK Booster
- 2006 MBK Booster 12 inch
- 2006 MBK Booster Naked
- 2006 MBK Booster NG Next Generation
- 2006 MBK Flame X

