2006 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low gallery
2006 Harley-Davidson XL1200L Sportster 1200 Low
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1199.61 ccm (73.20 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.9 x 96.8 mm (3.5 x 3.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.3 kg (554.0 pounds) |
| Seat height: | 667 mm (26.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,524 mm (60.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-B16 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.03 litres (4.50 gallons) |
| Color options: | Vivid black, brilliant silver, deep cobalt, glacier white pearl, brandy wine sunglo, two-tone black cherry and black pearl, two-tone glacier white pearl and vivid black, two-tone fire red and vivid black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Rieju MX 50
- 2006 Rieju MX 50 Disk
- 2006 Rieju RR Sport Edition
- 2006 Rieju RS2 125
- 2006 Rieju RS2 Matrix
- 2006 Rieju RS2 NKD
- 2006 Rieju RS2 Pro Matrix
- 2006 Rieju SMX 125
- 2006 Rieju SMX 50
- 2006 Rieju SMX 50 Pro
- 2006 Rieju Spike
- 2006 Sachs Dirty Devil 50
- 2006 Sachs Roadster 650
- 2006 Sachs X-Road
- 2006 Sachs XTC 125
- 2006 Sherco 0.5
- 2006 Sherco 0.8
- 2006 Sherco 1.25
- 2006 Sherco 2.0
- 2006 Sherco 2.5

