2000 Harley-Davidson FXSTB Night Train gallery
2000 Harley-Davidson FXSTB Night Train
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1449.00 ccm (88.42 cubic inches) | Power: | 63 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 305.0 kg (672.4 pounds) |
| Seat height: | 638 mm (25.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,694 mm (66.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
-
E-Max 100L reveals the electric power
2015-03-26 00:53:01
The E-Max 100L is a great scooter for those young riders or just fans of bikes, in general. Most of these models were made in the middle 2000’s around 2008 to 2010, but some are still being made...
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Suzuki GSX-R 750
- 2000 Suzuki GZ Marauder 125
- 2000 Suzuki GZ250 Marauder
- 2000 Suzuki Intruder 125
- 2000 Suzuki LC 250 Intruder
- 2000 Suzuki LS 650 P Savage
- 2000 Suzuki SV 650
- 2000 Suzuki SV 650 S
- 2000 Suzuki TL 1000 R
- 2000 Suzuki TL 1000 S
- 2000 Suzuki TU250X Volty
- 2000 Suzuki VL 1500 LC Intruder
- 2000 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2000 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2000 Suzuki XF 650 Freewind
- 2000 Titan Gecko
- 2000 Titan Roadrunner
- 2000 Triumph Adventurer
- 2000 Triumph Daytona 955
- 2000 Triumph Legend TT
