2000 Ducati SS 900 Super Sport gallery
2000 Ducati SS 900 Super Sport
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 904.00 ccm (55.16 cubic inches) | Power: | 80 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 6-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 188.0 kg (414.5 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,395 mm (54.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 16.00 litres (4.23 gallons) |
| Color options: | Red, yellow |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders...
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Kawasaki GTR1000
- 2000 Kawasaki KL250-G4 Super Sherpa
- 2000 Kawasaki KLE500
- 2000 Kawasaki KLR650
- 2000 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2000 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2000 Kawasaki VN1500 Drifter
- 2000 Kawasaki VN800 Classic
- 2000 Kawasaki VN800 Drifter
- 2000 Kawasaki VN800 Vulcan
- 2000 Kawasaki W650
- 2000 Kawasaki ZR-7
- 2000 Kawasaki ZRX1100
- 2000 Kawasaki ZX-12R
- 2000 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2000 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2000 Kawasaki ZX-9R
- 2000 Kawasaki ZXR400
- 2000 Kawasaki ZZR1100
- 2000 Kawasaki ZZR600

