1989 Gilera Saturno 350 gallery
1989 Gilera Saturno 350
TYPE: Sport touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 350.00 ccm (21.36 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 145.0 kg (319.7 pounds) |
| Seat height: | 790 mm (31.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/70-17 |
| Rear tyre dimensions: | 140/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Gilera RX 125 Arizona handles well on the dirt courses
2015-03-27 23:08:59
The Gilera RX 125 Arizona was first produced in 1985 and is still in production today. This is a very popular offroad and Enduro bike.
It has been very popular among younger riders and avid bike collectors►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 1989
- 1989 Yamaha XJ 600
- 1989 Yamaha XJ 600 (reduced effect)
- 1989 Yamaha XJ 900 F
- 1989 Yamaha XS 400 DOHC
- 1989 Yamaha XT 250
- 1989 Yamaha XT 350
- 1989 Yamaha XT 350 (reduced effect)
- 1989 Yamaha XT 500
- 1989 Yamaha XT 500 S
- 1989 Yamaha XT 600
- 1989 Yamaha XT 600 (reduced effect)
- 1989 Yamaha XT 600 Z Tenere
- 1989 Yamaha XT Z 750 Super Tenere
- 1989 Yamaha XV 1100 Virago
- 1989 Yamaha XV 250 Virago
- 1989 Yamaha XV 250 Virago (reduced effect)
- 1989 Yamaha XV 535 Virago
- 1989 Yamaha XV 750 WC Virago
- 1989 Yamaha XVZ 13 T
- 1989 Yangtze 750 Spezial A (with sidecar)

