2000 Moto Guzzi Jackal gallery
2000 Moto Guzzi Jackal
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 74 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 251.0 kg (553.4 pounds) |
| Seat height: | 760 mm (29.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,575 mm (62.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, silver |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Diamo Cruiser redefining a comfort riding
2015-03-25 21:01:34
If you are looking for a sporty and classic bike, the Diamo Cruiser is a great choice for anyone who loves to ride.
The Diamo Cruiser is a custom cruiser that is very popular all over the world. This...
Read more...
-
A Chinese Dfang DF125-3 runner
2015-03-25 20:45:19
The Dfang DF 125-3 is a Chinese-made bike from the Dongfang Motor Company. This model had smooth shapes and was made mostly in the early 2000’s. However time passed, but it is still quite popular today.
This...
Read more...
-
An Asian trickster of Demak Evo Z
2015-03-24 19:15:53
The Demak Evo Z is a great scooter for those who are just learning to ride or those riders who have been riding for years. These bikes are sold in Asia and have been produced for a few...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2000
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Hugger
- 2000 Harley-Davidson XLH Sportster 883 Standard
- 2000 Hero Honda CBZ
- 2000 Highland 950 V2 Outback/950 V2 Super Motard
- 2000 Honda CA Rebel 125
- 2000 Honda CB250 F/CB250G
- 2000 Honda CB500
- 2000 Honda CB500Sport
- 2000 Honda CB600F Hornet
- 2000 Honda CB600S Hornet
- 2000 Honda CB750F2 Seven-Fifty
- 2000 Honda CBR1000F
- 2000 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2000 Honda CBR600F Ultima Light
- 2000 Honda CBR600F4
- 2000 Honda CBR900RR Fireblade
- 2000 Honda CBR929RR
- 2000 Honda CN250
- 2000 Honda F6C Valkyrie
- 2000 Honda FES250 Foresight

