2006 KTM 990 Superduke Orange gallery
2006 KTM 990 Superduke Orange
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 999.00 ccm (60.96 cubic inches) | Power: | 118 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 184.0 kg (405.7 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,438 mm (56.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 15.00 litres (3.96 gallons) |
| Color options: | Orange |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 BMW K1200S
- 2006 BMW R1150R
- 2006 BMW R1200GS
- 2006 BMW R1200GS Adventure
- 2006 BMW R1200RT
- 2006 BMW R1200S
- 2006 BMW R1200ST
- 2006 BMW R850R
- 2006 Borile B500CR
- 2006 Borile B500MT
- 2006 Boss Hoss BHC-3 502
- 2006 Boss Hoss BHC-3 ZZ4
- 2006 Buell Blast
- 2006 Buell Firebolt XB12R
- 2006 Buell Firebolt XB9R
- 2006 Buell Lightning XB12S
- 2006 Buell Lightning XB12Scg
- 2006 Buell Lightning XB12Ss
- 2006 Buell Lightning XB9SX
- 2006 Buell Ulysses XB12X

