2007 KTM 525 XC Desert Racing gallery
2007 KTM 525 XC Desert Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 510.40 ccm (31.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.8 kg (250.9 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Vento V-Thunder: Can you hear a thunder on the road?
2015-03-31 03:39:08
During more than ten years, Vento Motorcycles U.S.A. company has been producing high-quality motorcycles. Vento launches scooters, motorcycles, and ATVs.
Their bikes comply the highest quality requirements and are affordable for all groups of customers. All Vento...
Read more...
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more...
Read more...
-
Vectrix Electric 3-Wheeler: it's time to care about the environment
2015-03-31 03:31:03
Electric maxi-scooter of Vectrix Electric 3-Wheeler appeared on the market recently. This is a good option completely clean urban transport, which in the presence of appropriate infrastructure is almost no way inferior to the conventional scooter, but without...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 MZ SM 125 MIG
- 2007 MZ SX 125 Enduro
- 2007 Norton 961/SS Commando
- 2007 Peugeot Blaster RCup
- 2007 Peugeot Blaster RS12
- 2007 Peugeot Geopolis 250 Exec.
- 2007 Peugeot JetForce 125
- 2007 Peugeot JetForce 125 ABS/PBS
- 2007 Peugeot Jetforce 50 Rally V
- 2007 Peugeot JetForce C-Tech
- 2007 Peugeot JetForce Compressor
- 2007 Peugeot Jetforce R-Cup
- 2007 Peugeot Ludix Elegance
- 2007 Peugeot Ludix One
- 2007 Peugeot Ludix One Dual Seat
- 2007 Peugeot Ludix Snake
- 2007 Peugeot Ludix Trend
- 2007 Peugeot Rally Victories 100P
- 2007 Peugeot Satelis 125 Executive
- 2007 Peugeot Satelis 125 Premium

