2007 KTM 560 SMR gallery
2007 KTM 560 SMR
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 565.50 ccm (34.51 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 72.0 mm (3.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.5 kg (241.4 pounds) |
| Seat height: | 855 mm (33.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/75-17 |
| Rear tyre dimensions: | 165/55-17 |
| Front brakes: | Single disc. Magura 4-piston, radially fixed caliper, brake disc 310 mm (12.20´) |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper, brake disc 220 mm |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 Kymco Dink L/C
- 2007 Kymco Dink (Yager) 50 A/C
- 2007 Kymco Filly 50 LX
- 2007 Kymco Grand Dink 125
- 2007 Kymco Grand Dink 150
- 2007 Kymco Grand Dink 250
- 2007 Kymco Grand King 125
- 2007 Kymco Grand King 150
- 2007 Kymco Hipster 150
- 2007 Kymco Hipster 4V h/bar
- 2007 Kymco Hipster 4V l/bar
- 2007 Kymco Movie XL 125
- 2007 Kymco Movie XL 150
- 2007 Kymco New DINK (E3)
- 2007 Kymco People 125
- 2007 Kymco People 150
- 2007 Kymco People 250
- 2007 Kymco People 50
- 2007 Kymco People S 125
- 2007 Kymco People S 200

