2007 Veli King 50 EEC gallery
2007 Veli King 50 EEC
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.00 ccm (2.99 cubic inches) | Power: | 3,35 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 4-speed | |
| Cooling system: | Air | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 95.0 kg (209.4 pounds) |
| Seat height: | 500 mm (19.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 990 mm (39.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -17 |
| Rear tyre dimensions: | -12 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 6.50 litres (1.72 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Multicolored |
News
-
Veli 125 T-2: a middle-class scooter
2015-03-31 03:35:19
The "scooter" term refers to vehicles that are included in a subclass of motorcycles with distinctive design features.
The main purpose of scooter rentals is travel for short distances. According to the purpose, they have special, more►
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
-
Donghai SM 750 - one of the best touring bikes in the class
2015-03-25 21:53:04
The Donghai SM 750 is a bike that has been considered a very classic model. Made in the late 1980’s, these bikes are very popular among collectors and riders of all ages.
They are defined as touring-class...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FLHTCUSE CVO Ultra Classic Electra Glide Black
-
Harley-Davidson FXCWC Softail Rocker C
-
Harley-Davidson VRSCF V-Rod Muscle
Other motorcycles in 2007
- 2007 Veli VL70Q
- 2007 Veli VL90-2
- 2007 Veli VL90-5
- 2007 Veli VL90-6
- 2007 Veli VL90GY
- 2007 Vento Colt
- 2007 Vento Phantera
- 2007 Vento Phantom Li
- 2007 Vento Phantom R4i
- 2007 Vento Triton R4
- 2007 Vento V-Thunder XL
- 2007 Vento Zip r3i TurboCam
- 2007 Vespa Granturismo
- 2007 Vespa Granturismo GT 125L
- 2007 Vespa GT 200
- 2007 Vespa GTS 125
- 2007 Vespa GTS 250ie
- 2007 Vespa GTS250 i.e ABS
- 2007 Vespa GTV 125
- 2007 Vespa GTV 250 ie

