2007 KTM 525 EXC Racing gallery
2007 KTM 525 EXC Racing
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 510.40 ccm (31.14 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 95.0 x 72.0 mm (3.7 x 2.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.8 kg (250.9 pounds) |
| Seat height: | 925 mm (36.4 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Kick |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
-
Modenas Ceria 100 explains the vibrant colors
2015-03-30 03:03:32
Modenas sounds like Modernity, and that's quite true in this case. The Modenas Ceria 100 is a scooter from 2011. IT has a single cylinder, four-stroke engine and an automatic, belt transmission.
The Modenas Ceria 100 has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2007
- 2007 VOR MX 450 Motocross
- 2007 VOR MX 530 Motocross
- 2007 VOR SM-E 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-E 530 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 450 Supermotard
- 2007 VOR SM-RC 570 Supermotard
- 2007 Vyrus 984 C3 V2
- 2007 Vyrus 985 C3 V4
- 2007 Wakan Racing 1640
- 2007 Wakan Road 1640
- 2007 Yamaha Aerox R
- 2007 Yamaha Aerox R Special Version
- 2007 Yamaha Aerox Race Replica
- 2007 Yamaha AG 100
- 2007 Yamaha AG 200 E
- 2007 Yamaha Black Max
- 2007 Yamaha Black Max ABS
- 2007 Yamaha BWs
- 2007 Yamaha BWs 12 inch
- 2007 Yamaha BWs Naked

