2006 KTM 950 Adventure Black gallery
2006 KTM 950 Adventure Black
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 942.00 ccm (57.48 cubic inches) | Power: | 96,55 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 101.0 x 78.0 mm (4.0 x 3.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 11.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 198.0 kg (436.5 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,570 mm (61.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-18 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this►
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Ural Retro
- 2006 Ural Solo
- 2006 Ural Sportsman
- 2006 Ural Tourist
- 2006 Ural Troyka
- 2006 Ural Vorona
- 2006 Ural Wolf
- 2006 Veli ZQ 125-6
- 2006 Veli ZQ 150-15
- 2006 Veli ZQ 150-8
- 2006 Veli ZQ 200-15
- 2006 Veli ZQ 90-2
- 2006 Veli ZQ110-5
- 2006 Veli ZQ125-8
- 2006 Veli ZQ90-6
- 2006 Vento V-Thunder
- 2006 Vespa Granturismo 125 L
- 2006 Vespa Granturismo 200 L
- 2006 Vespa GTS 250 I.E.
- 2006 Vespa LX 125cc 4T

