2006 Yamaha Royal Star Venture gallery
2006 Yamaha Royal Star Venture
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1294.00 ccm (78.96 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V4, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 79.0 x 66.0 mm (3.1 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 366.0 kg (807.0 pounds) |
| Seat height: | 749 mm (29.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,704 mm (67.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/90-15 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Loncin LX 125
- 2006 Loncin LX 150-4B
- 2006 Loncin LX 150 Rallye
- 2006 Macbor XC 510 RACING
- 2006 Macbor XC 510 S
- 2006 Macbor XC 512 PRO
- 2006 Macbor XC 512 R 6V
- 2006 Macbor XC 512 Racing
- 2006 Macbor XC 512 S
- 2006 Macbor XC 512 T
- 2006 Macbor XC R 125
- 2006 Malaguti Ciak Master 125
- 2006 Malaguti Ciak Master 150
- 2006 Malaguti Ciak Master 50
- 2006 Malaguti Ciak Master 50 4T
- 2006 Malaguti Drakon 50
- 2006 Malaguti Drakon NKD 50 Ducati Corse
- 2006 Malaguti F10 Wap 50
- 2006 Malaguti F15 Firefox Ducati SBK
- 2006 Malaguti F15 Firefox Mechatronic

