2006 Jawa-CZ 125 Dandy gallery
2006 Jawa-CZ 125 Dandy
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 12,6 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 56.5 x 49.5 mm (2.2 x 1.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 103.0 kg (227.1 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,330 mm (52.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -.x. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.50 litres (3.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Help Save Earth with Avon E-Mate
2015-03-18 17:17:41
Avon E-Mate is a scooter bike manufactured by India's largest bicycle exporter which is Avon Cycles. The motorcycle is tagged environmental friendly. It is electric powered with an automatic gearbox. Nevertheless, it could run up to 24.0 km/h...
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 TM racing SMR 450 F e.s.
- 2006 TM racing SMR 530 F e.s.
- 2006 TM racing SMX 450 F Competition
- 2006 TM racing SMX 660 F Competition
- 2006 Tomos 125 SE
- 2006 Tomos 125 SM
- 2006 Tomos Alpino
- 2006 Tomos APN 6
- 2006 Tomos Flexer
- 2006 Tomos Hip-Hop
- 2006 Tomos MC 80 Senior
- 2006 Tomos PackR 50
- 2006 Tomos Racing
- 2006 Tomos Revival TS
- 2006 Tomos Sportmate 50
- 2006 Tomos Street Soul
- 2006 Tomos Streetmate 50
- 2006 Tomos Youngst r Racing
- 2006 Tomos YoungstR 50
- 2006 Triumph America

