2006 Jawa-CZ 50 Minarelli gallery
2006 Jawa-CZ 50 Minarelli
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.70 ccm (3.03 cubic inches) | Power: | 6,03 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 40.3 x 39.0 mm (1.6 x 1.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 88.0 kg (194.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,320 mm (52.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | -. |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Expanding brake (drum brake) |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.60 litres (6.50 gallons) |
| Starter: | Kick |
News
-
The Czech monster, Jawa 350
2015-03-18 14:48:26
The Czech Republic introduced this motorcycle into the world and it has been imported all over the world since the 1950s. This motorcycle became incredibly popular in at least 120 countries because of its stylish look and its►
Read more...
-
Rhino Hunter R wins all the trophies!
2015-03-30 21:23:46
The Rhino Hunter R (where R means Rigid) is considered to be a custom cruiser from 2007. It was produced and sold all over the world, but is deeply rooted in the USA traditional custom cruisers and qualifies...
Read more...
-
Smart and sporty Ravi Piaggio Storm 125
2015-03-30 21:15:16
The Ravi Piaggio Storm 125 is a sport bike from 2008 and it is a smart well-designed bike for new learners. It takes practically no efforts to handle and drive and it has a powerful engine and manageable...
Read more...
-
A flying-shaped motard of Quantya Strada
2015-03-30 21:07:26
The Quantya Strada is a supermotard that was made in 2011. It is priced at $10,700 and can go up to $15,000 depending on all the changes and modifications added to the frame.
The Quantya Strada has...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Lem LX3 Sport
- 2006 Lem R2
- 2006 Lem R3
- 2006 Lifan 250-4
- 2006 Lifan LF 125-30
- 2006 Linhai LH 150
- 2006 Linhai Matrex 50 cc
- 2006 Linhai Monarch 125
- 2006 Linhai Monarch 150
- 2006 Linhai Monarch 250
- 2006 Loncin LX 125
- 2006 Loncin LX 150-4B
- 2006 Loncin LX 150 Rallye
- 2006 Macbor XC 510 RACING
- 2006 Macbor XC 510 S
- 2006 Macbor XC 512 PRO
- 2006 Macbor XC 512 R 6V
- 2006 Macbor XC 512 Racing
- 2006 Macbor XC 512 S
- 2006 Macbor XC 512 T

