2008 Suzuki Bandit 1250 ABS gallery
2008 Suzuki Bandit 1250 ABS
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1255.00 ccm (76.58 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 64.0 mm (3.1 x 2.5 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 229.0 kg (504.9 pounds) |
| Seat height: | 785 mm (30.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Color options: | Black |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
A radical extreme of Intrepid Resolute Chopper
2015-03-23 15:12:00
The Intrepid manufacturer came up with the very first twin cam powered production chopper. The bike has a number of available versions now.
The bike can be upgraded to an 117 and 124 inches from the basic...
Read more...
-
Alfer VR 250, a Spanish off-roader
2015-03-18 15:39:26
The Alfer VR 250 is made by a Spanish manufacturer and is considered one of the best off-road, dirt bikes on the market right now. It is very popular among new riders due to the easy control that...
Read more...
-
Fallen in Love with Boss Hoss BHC-3 ZZ4
2015-03-18 18:26:59
If you have fallen in love with the handsome hunks of the kingdom of biking, then this isn't rocket science that you will not be able to ignore the charm of Boss Hoss BHC-3 ZZ4. This bike is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 CSR Trial 150
- 2008 CSR Trial 200
- 2008 CSR Trial 90
- 2008 Daelim Cordi
- 2008 Daelim Daystar 125 FI
- 2008 Daelim NS 125 III
- 2008 Daelim Otello Fi 125
- 2008 Daelim Roadwin
- 2008 Daelim Roadwin R 125 FI
- 2008 Daelim S2 125 Fi Freewing
- 2008 Daelim S2 250
- 2008 Dafier DFE 100
- 2008 Dafier DFE 125 IV
- 2008 Dafier DFE 150-6
- 2008 Dafier DFE 150L-B4
- 2008 Dafier DFE 200GY
- 2008 Dafier DFE 250
- 2008 Dayun AX100
- 2008 Dayun DY 125-3
- 2008 Dayun DY 125-8B

