2008 Kawasaki Z750 gallery
2008 Kawasaki Z750
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.4 x 50.9 mm (2.7 x 2.0 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.3:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 207.0 kg (456.4 pounds) |
| Seat height: | 815 mm (32.1 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.50 litres (4.89 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Honda Gold Wing Airbag
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi
- 2008 Honda Gold Wing Audio Comfort Navi ABS
- 2008 Honda Gold Wing Premium Audio
- 2008 Honda Lead
- 2008 Honda Metropolitan
- 2008 Honda NT700V Deauville
- 2008 Honda NXR Bros
- 2008 Honda PS125i Sporty
- 2008 Honda PS150i Sport
- 2008 Honda Rebel
- 2008 Honda Ruckus
- 2008 Honda S-WING 150
- 2008 Honda SH125i Sporty
- 2008 Honda SH150i Sport
- 2008 Honda SH300i Sporty
- 2008 Honda Shadow Aero
- 2008 Honda Shadow Spirit 750
- 2008 Honda Shadow Spirit 750 (VT750C2)
- 2008 Honda Silver Wing

