2008 MZ 125 SX Camouflage gallery
2008 MZ 125 SX Camouflage
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.00 ccm (7.57 cubic inches) | Power: | 14,75 |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | ||
| Cooling system: | Compression: | ||
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 127.5 kg (281.1 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 12.50 litres (3.30 gallons) |
News
-
MZ ETZ 125 - with greetings from 90s
2015-03-30 15:45:40
Old but gold MZ ETZ 125 with greetings from 90s can still be seen on the roads.
The MZ ETZ 125 is a classic bike that was first made in 1992 and more models were produced in the►
Read more...
-
The light weighing customization Jincheng Custom 50
2015-03-23 15:53:50
The Jincheng Custom 50 is made by the Jincheng bike makers in the year 2003. It has a 49 cc single-cylinder four-stroke engine that delivers high performance. The highest attainable speed on this bike is about 85 km...
Read more...
-
A rare bird, American Ironhorse Slammer
2015-03-18 16:28:20
Enthusiasts of big bikes will find American Ironhorse Slammer well suited for their preferences. Production of the American Ironhorse Slammer started 2005 and sub-models are made to improve the bikes’ specifications and features on the following years up...
Read more...
-
Beta Alp 200 survives all the competition
2015-03-18 17:37:51
For bike lovers, it is extremely important to know if they can ride off the roads as well. For riding off roads with an equally satisfying performance, the Beta Alp 200 bike manufacturers have provided them with a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Motorhispania Arena 125 Enduro
-
Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
-
Motorhispania RX 50 Super Racing
Other motorcycles in 2008
- 2008 Big Dog Mastiff
- 2008 Big Dog Mutt
- 2008 Big Dog Pitbull
- 2008 Big Dog Ridgeback
- 2008 Bimota DB5 Borsalino
- 2008 Bimota DB5R
- 2008 Bimota DB5S
- 2008 Bimota DB6 Borsalino
- 2008 Bimota DB6 Delirio
- 2008 Bimota DB6R
- 2008 Bimota DB7
- 2008 Bimota Tesi 3D
- 2008 Blata Elite 4.2
- 2008 Blata Enduro 125
- 2008 Blata Motard 125
- 2008 Blata Origami B1 Red
- 2008 BMW 450 Sports Enduro
- 2008 BMW F650GS
- 2008 BMW F800GS
- 2008 BMW F800S

