2008 Derbi Senda DRD Evo 50 SM gallery
2008 Derbi Senda DRD Evo 50 SM
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 49.90 ccm (3.04 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 39.9 x 40.0 mm (1.6 x 1.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 96.0 kg (211.6 pounds) |
| Seat height: | 835 mm (32.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,370 mm (53.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-17 |
| Rear tyre dimensions: | 130/70-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Yellow |
News
-
Dafier DFE 100 - oldest but trusted
2015-03-24 18:43:55
The Dafier DFE 100 is one of the oldest and trusted bikes on the market today. These bikes have been made and manufactured since the early 1970’s and offer some of the best quality that there is.
This...
Read more...
-
The Daelim Roadwin 125, a racing demon
2015-03-24 18:35:25
For fans of racing scooters, the Daelim Roadwin 125 is a great find! Daelim has been making racing scooters for decades and continues to make and manufacture them. These bikes are some of the best quality scooters on...
Read more...
-
An easy-to-handle naked CZ 350 Twin
2015-03-24 18:30:23
This is one of the most classic bikes on the market right now. The CZ 350 Twin has been made and manufactured since the late 1970’s and is a very high-quality bike.
The CZ 350 Twin has...
Read more...
-
Current Motor Maxi Scooter looks incredibly trendy
2015-03-24 18:24:31
For fans of scooters, the Current Motor Maxi Scooter is a great purchase.
Being priced at anywhere from $7,000 to $8,000, these scooters are very popular among the most riders. With speeds up to about 60 miles...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Aprilia RSV 1000 R Factory
- 2008 Aprilia RX 125
- 2008 Aprilia RX 50
- 2008 Aprilia RXV 4.5
- 2008 Aprilia RXV 5.5
- 2008 Aprilia Scarabeo 100 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 125
- 2008 Aprilia Scarabeo 200
- 2008 Aprilia Scarabeo 250
- 2008 Aprilia Scarabeo 400
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 4S
- 2008 Aprilia Scarabeo 50 Street
- 2008 Aprilia Scarabeo 500
- 2008 Aprilia Shiver 750
- 2008 Aprilia Sonic 50
- 2008 Aprilia Sonic 50 GP
- 2008 Aprilia SportCity 125
- 2008 Aprilia SportCity 200
- 2008 Aprilia SportCity 250
- 2008 Aprilia SR 50 R

