2008 Voxan V1000 Street Scrambler gallery
2008 Voxan V1000 Street Scrambler
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 820 mm (32.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,465 mm (57.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. Bremo, 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. Bremo, 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.50 litres (3.83 gallons) |
| Color options: | Black, Orange |
News
-
Voxan V2 Cafe Racer: still remains in memory of bikers
2015-03-31 04:16:23
Beginning in 1995, the company Voxan slowly, but surely, went to mass production.
Eighteen months later, in may 1997, it presented the first concept and successfully completed the testing and debugging of the new engine. In September►
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2008
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Casa 50
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 125
- 2008 Fantic Caballero Regolarita Competizione 50
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 125
- 2008 Fantic Caballero Supersei Motard 50
- 2008 Fantic Supersix Motard 125
- 2008 GAS GAS EC 125
- 2008 GAS GAS EC 200
- 2008 GAS GAS EC 200 Hobby
- 2008 GAS GAS EC 250
- 2008 GAS GAS EC 250 Racing
- 2008 GAS GAS EC 300
- 2008 GAS GAS EC 300 Racing
- 2008 GAS GAS EC 450 FSR
- 2008 GAS GAS EC 515 FSR
- 2008 GAS GAS MC 125 Cross
- 2008 GAS GAS MC 250 Cross
- 2008 GAS GAS MC 65 Cross
- 2008 GAS GAS Pampera 125

