2002 Honda XL1000V Varadero gallery
2002 Honda XL1000V Varadero
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 996.00 ccm (60.78 cubic inches) | Power: | 94,5 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.0 x 66.0 mm (3.9 x 2.6 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 220.0 kg (485.0 pounds) |
| Seat height: | 845 mm (33.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/80-R19 59H |
| Rear tyre dimensions: | 150/70-R17 69H |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 25.00 litres (6.61 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
CCM 604 R: Cheap yet good motorcycle
2015-03-18 22:09:27
You would find the CCM 604 R is available in various styles. But all the bikes have the same build with the Rotax motor essentially and excellent suspension propelling as well. It has the powerful Suzuki engine which...
Read more...
-
A tiny Lifan 250-4 providing an excellent performance
2015-03-23 22:36:52
Those of thoughtful and careful drivers who love to have a bike that is not only stylish but also provides excellent performance they can try out Lifan 250-4. If it is tried once no owner would want to...
Read more...
-
Excellent pleasure with KTM 1190 Adventure
2015-03-23 17:38:57
Those of you who are searching not only the bike best for adventure sport but also the world’s safest motorcycle can go for the KTM 1190 Adventure. The company KTM had brought its first model 1190 Adventure this...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda CB600S Hornet-S
- 2002 Honda CB750 Nighthawk
- 2002 Honda CB900F / 919
- 2002 Honda CBR1100XX Super Blackbird
- 2002 Honda CBR600F
- 2002 Honda CBR600F Sport
- 2002 Honda CBR954RR
- 2002 Honda CD125T Benly
- 2002 Honda CD50 Benly
- 2002 Honda CL400
- 2002 Honda CLR CityFly
- 2002 Honda CR125
- 2002 Honda CR125R
- 2002 Honda CR250R
- 2002 Honda CR500E
- 2002 Honda CR80R
- 2002 Honda CR80RB Expert
- 2002 Honda CRF450R
- 2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD
- 2002 Honda Foresight 250

