2002 Suzuki DR 650 SE gallery
2002 Suzuki DR 650 SE
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.00 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 147.0 kg (324.1 pounds) |
| Seat height: | 885 mm (34.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 54S |
| Rear tyre dimensions: | 120/90-17 64S |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 13.00 litres (3.43 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Extremely rare Lambretta Due 50
2015-03-23 17:55:05
It is indeed extremely rare to find such features in any 50 cc scooter that you can find in the Lambretta Due 50. These features make the scooter special for each owner who wants to own something that...
Read more...
-
The efficient scooter Keeway ARN 125
2015-03-23 17:11:13
The Keeway make of the year 2010 is a scooter with 125 cc single cylinder, four stroke engines. This scooter is powerful, has the looks and the comfort that a rider looks for.
It has the option...
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Harley-Davidson FLSTS Heritage Springer
- 2002 Harley-Davidson FXD Dyna Super Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDL Dyna Low Rider
- 2002 Harley-Davidson FXDWG Dyna Wide Glide
- 2002 Harley-Davidson FXDX Dyna Super Glide Sport
- 2002 Harley-Davidson FXDXT Dyna Super Glide T-Sport
- 2002 Harley-Davidson FXST Softail Standard
- 2002 Harley-Davidson FXSTB Night Train
- 2002 Harley-Davidson FXSTD Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTDI Softail Deuce
- 2002 Harley-Davidson FXSTS Springer Softail
- 2002 Harley-Davidson VRSCA V-Rod
- 2002 Harley-Davidson XL 53C Sportster Custom 53
- 2002 Harley-Davidson XL1200C Sportster 1200 Custom
- 2002 Harley-Davidson XL1200S Sportster 1200 Sport
- 2002 Harley-Davidson XL883R Sportster
- 2002 Harley-Davidson XLH 883 Sportster 883 Hugger
- 2002 Harley-Davidson XLH Sportster 883
- 2002 Honda @150
- 2002 Honda Ape 50

