2002 Suzuki DR-Z 400 gallery
2002 Suzuki DR-Z 400
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 398.00 ccm (24.29 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 90.0 x 62.6 mm (3.5 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 945 mm (37.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.00 litres (2.64 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Husaberg FE 501 E
- 2002 Husaberg FE 650 E
- 2002 Husaberg FS 400 C
- 2002 Husaberg FS 400 E
- 2002 Husaberg FS 650 C
- 2002 Husaberg FS 650 E
- 2002 Husaberg FX 470 E
- 2002 Husaberg FX 650 E
- 2002 Husqvarna CR 125
- 2002 Husqvarna CR 250
- 2002 Husqvarna Husky Boy
- 2002 Husqvarna Husky Boy J
- 2002 Husqvarna Husky Boy S
- 2002 Husqvarna SM 125 S
- 2002 Husqvarna SM 400 R
- 2002 Husqvarna SM 50
- 2002 Husqvarna SM 570 R
- 2002 Husqvarna SM 610 S
- 2002 Husqvarna TC 250
- 2002 Husqvarna TC 450

