2002 Honda XR650R gallery
2002 Honda XR650R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 649.00 ccm (39.60 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.6 mm (3.9 x 3.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 125.6 kg (276.9 pounds) |
| Seat height: | 935 mm (36.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,481 mm (58.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 110/100-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 11.80 litres (3.12 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Husqvarna Husky Boy
- 2002 Husqvarna Husky Boy J
- 2002 Husqvarna Husky Boy S
- 2002 Husqvarna SM 125 S
- 2002 Husqvarna SM 400 R
- 2002 Husqvarna SM 50
- 2002 Husqvarna SM 570 R
- 2002 Husqvarna SM 610 S
- 2002 Husqvarna TC 250
- 2002 Husqvarna TC 450
- 2002 Husqvarna TC 570
- 2002 Husqvarna TE 250
- 2002 Husqvarna TE 400
- 2002 Husqvarna TE 570
- 2002 Husqvarna TE 610 E
- 2002 Husqvarna WR 125
- 2002 Husqvarna WR 250
- 2002 Husqvarna WR 360
- 2002 Husqvarna WR 50
- 2002 Husqvarna WRE 125

