2002 Ducati Monster 750 i.e. Dark gallery
2002 Ducati Monster 750 i.e. Dark
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 748.00 ccm (45.64 cubic inches) | Power: | 64 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 61.5 mm (3.5 x 2.4 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.1:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.0 kg (394.6 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,440 mm (56.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 14.00 litres (3.70 gallons) |
News
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty►
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
-
BSA SR 500 Gold - For the Lovers of Classics
2015-03-18 18:40:20
If you are a true classic bike lover, then there can be no alternative to a BSA SR 500 Gold. This is one of the bike models that will remind you the retro bikes of several decades ago....
Read more...
-
Going Adventurous With the New BMW R1200GS
2015-03-18 18:13:26
This machine is a total star for its on-road performance. It offers high-end technology packed in a unique high-tech design. The BMW R1200GS motorbike is the way to bikers’ adventure. This machine is best suited for a global...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Kawasaki KX65
- 2002 Kawasaki KX85
- 2002 Kawasaki KX85-II
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2002 Kawasaki VN1500 Mean Streak
- 2002 Kawasaki VN800 Classic
- 2002 Kawasaki Vulcan VN750
- 2002 Kawasaki W650
- 2002 Kawasaki ZR-7
- 2002 Kawasaki ZR-7S
- 2002 Kawasaki ZRX1200
- 2002 Kawasaki ZRX1200S
- 2002 Kawasaki ZX-12R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-6R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-7R Ninja
- 2002 Kawasaki ZX-9R Ninja
- 2002 Kawasaki ZZR250
- 2002 Kawasaki ZZR600
- 2002 Mondial Piega 1000

