2002 Suzuki GSX 1400 gallery
2002 Suzuki GSX 1400
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1401.00 ccm (85.49 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 68.0 mm (3.2 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 228.0 kg (502.7 pounds) |
| Seat height: | 775 mm (30.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,520 mm (59.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 58W |
| Rear tyre dimensions: | 190/50-ZR17 73W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.00 litres (5.81 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Big Bear Choppers Reaper 100 Carb
-
Big Bear Choppers Screamin Demon 100 Carb
-
Big Bear Choppers Sled ProStreet 100 Carb
Other motorcycles in 2002
- 2002 Sherco 0.5
- 2002 Sherco 1.25
- 2002 Sherco 2.0
- 2002 Sherco 2.5
- 2002 Sherco 2.9
- 2002 Suzuki Boost King
- 2002 Suzuki Djebel 200
- 2002 Suzuki Djebel 250 XC
- 2002 Suzuki DL 1000 V-Strom
- 2002 Suzuki DR 650 SE
- 2002 Suzuki DR-Z 250
- 2002 Suzuki DR-Z 400
- 2002 Suzuki DR-Z 400 E
- 2002 Suzuki DR-Z 400 S
- 2002 Suzuki DR-Z125
- 2002 Suzuki DR-Z125L
- 2002 Suzuki DR200SE
- 2002 Suzuki Grasstracker
- 2002 Suzuki Grasstracker Big Boy
- 2002 Suzuki GS 1200 SS

