2002 Husaberg FS 400 E gallery
2002 Husaberg FS 400 E
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 399.00 ccm (24.35 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 60.1 mm (3.6 x 2.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 111.9 kg (246.7 pounds) |
| Seat height: | 870 mm (34.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/60-17 |
| Rear tyre dimensions: | 150/60-17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Triumph Bonneville, Utah made
2015-03-18 14:58:03
The Triumph Bonneville is a standard motorcycle that has been in production for quite a few decades. It is most famous for its parallel-twin four-stroke engine. The first generation was produced in England from 1959-1983 and production on...
Read more...
-
Bourget Dragons, a dream machine
2015-03-18 18:30:59
These days, almost all of use own bikes as these have become our daily necessities. But what if you like to ride on something that can make you stand apart from others? Then choosing the Bourget Dragons is...
Read more...
-
The Korean sports bike Hyosung GT250R
2015-03-23 14:51:34
The Korean made Hyosung GT250R bike is a modern design of sports bike which touched the hearts of all fancy bike lovers.
The bike has a mean look with a nicely chunked body and has a powerful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki RM 85
- 2002 Suzuki SV 400 S
- 2002 Suzuki SV 650
- 2002 Suzuki SV 650 S
- 2002 Suzuki TL 1000 R
- 2002 Suzuki TR 50 SD
- 2002 Suzuki VL 1500 Intruder LC
- 2002 Suzuki VL 800 Intruder Volusia
- 2002 Suzuki Volty 250
- 2002 Suzuki VS 1400 GLP Intruder
- 2002 Suzuki VS 800 GL Intruder
- 2002 Suzuki VZ 800 Marauder
- 2002 Sym Jet 2
- 2002 Triumph Bonneville
- 2002 Triumph Bonneville America
- 2002 Triumph Centennial Edition Daytona
- 2002 Triumph Daytona 955i
- 2002 Triumph Speed Triple
- 2002 Triumph Sprint RS
- 2002 Triumph Sprint ST

