2002 Honda CR125R gallery
2002 Honda CR125R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, two-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.5 kg (192.9 pounds) |
| Seat height: | 947 mm (37.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,458 mm (57.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/90-19 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.10 litres (2.40 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Evolve Helium - for the fans of open roads
2015-03-27 01:46:35
The Evolve Helium is a very lightweight frame. It is a scooter from 2012 and runs on an electric engine. This is a very trendy and popular scooter among new riders and veteran collectors as well.
One...
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXRS 1340 SP Low Rider Special Edition
-
Harley-Davidson FLHS 1340 Electra Glide Sport
-
Harley-Davidson FXLR 1340 Low Rider Custom (reduced effect)
Other motorcycles in 2002
- 2002 Suzuki GSF 1200 S Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 N Bandit
- 2002 Suzuki GSF 600 S Bandit
- 2002 Suzuki GSX 1300 R Hayabusa
- 2002 Suzuki GSX 1400
- 2002 Suzuki GSX 600 F Katana
- 2002 Suzuki GSX 750 F Katana
- 2002 Suzuki GSX-R 1000
- 2002 Suzuki GSX-R 600
- 2002 Suzuki GSX-R 600 M
- 2002 Suzuki GSX-R 750
- 2002 Suzuki GZ250 Marauder
- 2002 Suzuki Inazuma 400
- 2002 Suzuki Intruder LC 250
- 2002 Suzuki JR 50
- 2002 Suzuki JR 80
- 2002 Suzuki LS 650 P Savage
- 2002 Suzuki RM 125
- 2002 Suzuki RM 250
- 2002 Suzuki RM 85

