2002 Honda CB900F / 919 gallery
2002 Honda CB900F / 919
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 919.00 ccm (56.08 cubic inches) | Power: | 110 |
| Engine type: | In-line four, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 71.0 x 58.0 mm (2.8 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 193.7 kg (427.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.70 litres (6.00 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Viper Diablo, stunning and powerful
2015-03-31 03:59:58
Viper is a well-known Chinese brand, which produced motorcycles, mopeds, scooters, ATVs. It includes a range of high-tech enterprises in China.
No matter whether it is a motorcycle, ATV or scooter from VIPER, the whole number of...
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Honda Rebel 250
- 2002 Honda RVT1000R / RC 51
- 2002 Honda SH 125
- 2002 Honda SH 150
- 2002 Honda Shadow 125
- 2002 Honda Shadow 400
- 2002 Honda Shadow Slasher 400
- 2002 Honda Silver Wing
- 2002 Honda Sky
- 2002 Honda SL 230
- 2002 Honda Steed 400
- 2002 Honda Varadero 125
- 2002 Honda VF750C Magna
- 2002 Honda VFR800FI Interceptor
- 2002 Honda Vigor 650
- 2002 Honda VT 750DC Black Widow
- 2002 Honda VT1100C Shadow Spirit
- 2002 Honda VT1100C2 Shadow Sabre
- 2002 Honda VT1100C3 Shadow Aero
- 2002 Honda VT600C Shadow VLX

