2002 Buell Blast gallery
2002 Buell Blast
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 492.00 ccm (30.02 cubic inches) | Power: | 34 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 88.9 x 79.4 mm (3.5 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.2:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 163.3 kg (360.0 pounds) |
| Seat height: | 699 mm (27.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,405 mm (55.3 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-16 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.60 litres (2.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Feel Comfortable with Buell Blast
2015-03-18 21:05:13
It is not the features that make the Buell Blast a hit; but its class that makes it different from other types of motorcycles in the market despite its basic features. It is a part of the Harley-Davidson►
Read more...
-
SVM XN 506, the eternal classic
2015-03-31 02:16:49
The modern variety of motorcycle models will confuse everyone. The thing is that currently there is a mixture of motorcycles in all classes.
Each manufacturer tends to highlight their bikes from the crowd, giving them additional properties...
Read more...
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent...
Read more...
-
Sukida SK-125-6 Patriot: nobody can remain cool-blooded!
2015-03-31 02:06:07
A new Sukida SK-125-6 Patriot was launched in 2009 and became immediately popular, primarily, by its stylish design: a bright color scheme harmonizes nicely with the classic black and silver colours of the motor, well executed graceful curves...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Ducati Monster 750 i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e. Dark
- 2002 Ducati Monster 900 i.e.
- 2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark
- 2002 Ducati Multistrada 1000
- 2002 Ducati S4
- 2002 Ducati SS 750 Super Sport
- 2002 Ducati SS 900 Super Sport
- 2002 Ducati ST2
- 2002 Ducati ST4
- 2002 Ducati ST4S
- 2002 Enfield Lightning 535
- 2002 Enfield ThunderBird 350
- 2002 GAS GAS EC 125
- 2002 GAS GAS EC 200
- 2002 GAS GAS EC 250
- 2002 GAS GAS EC 300
- 2002 GAS GAS EC 50 Rookie
- 2002 GAS GAS EC Boy 50
- 2002 GAS GAS EC Boy 50 (with power-boost kit)

