2002 Honda XR200R gallery
2002 Honda XR200R
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 195.00 ccm (11.90 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 65.5 x 57.8 mm (2.6 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 10.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 101.0 kg (222.7 pounds) |
| Seat height: | 851 mm (33.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,359 mm (53.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 |
| Rear tyre dimensions: | 100/100-17 |
| Front brakes: | Expanding brake |
| Rear brakes: | Expanding brake |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 10.90 litres (2.88 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Senke SK 100, a lonely traveler
2015-03-31 01:27:00
The Senke company released 4 models of motorcycles till nowadays. Its production could be offered to different customer groups, but for those who like light move, we recommend paying attention to the Senke SK 100 motorcycle.
This...
Read more...
-
Scorpa T-Ride 250F conquers the challenges
2015-03-31 01:20:43
Today, there is a plenty of choices concerning the different motorcycles. They are created for different purposes according to their design and specifications.
Among a wide range of two-wheeled vehicles the urban scooters are allocated, whose compact...
Read more...
-
Schwinn Hope 150: a cute pinkie scooter for ladies only
2015-03-31 01:14:10
If speak honestly, the first time I saw this scooter, I couldn't shake the one thought. Its pale pink color hints for what a reason this vehicle was developed and for whom.
Of course, it's hard to...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Ducati Monster 900 i.e. Dark
- 2002 Ducati Multistrada 1000
- 2002 Ducati S4
- 2002 Ducati SS 750 Super Sport
- 2002 Ducati SS 900 Super Sport
- 2002 Ducati ST2
- 2002 Ducati ST4
- 2002 Ducati ST4S
- 2002 Enfield Lightning 535
- 2002 Enfield ThunderBird 350
- 2002 GAS GAS EC 125
- 2002 GAS GAS EC 200
- 2002 GAS GAS EC 250
- 2002 GAS GAS EC 300
- 2002 GAS GAS EC 50 Rookie
- 2002 GAS GAS EC Boy 50
- 2002 GAS GAS EC Boy 50 (with power-boost kit)
- 2002 GAS GAS Pampera 250
- 2002 GAS GAS SM 125
- 2002 GAS GAS SM 250

