2002 Suzuki GS 1200 SS gallery
2002 Suzuki GS 1200 SS
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1156.00 ccm (70.54 cubic inches) | Power: | 100 |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 79.0 x 59.0 mm (3.1 x 2.3 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.5:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 210.0 kg (463.0 pounds) |
| Seat height: | 770 mm (30.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,460 mm (57.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 58W |
| Rear tyre dimensions: | 170/60-ZR17 72W |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The Comfort Provider Headbanger Foxy Lady
2015-03-21 16:58:09
The bike is a creature of the famous Italian Headbanger bike manufacturers. This bike has the real vintage feel yet the powerful 1850 cc engine. The engine is a V2 four stroke engine with the fuel capacity of...
Read more...
-
The powerful Jialing JH 125 E bike
2015-03-23 15:43:44
Jialing JH 125 E is a decent looking customizable bike featuring a 124 cc engine. The engine is a single-cylinder four-stroke engine whose braking system includes the front single disc and rear expanding braking system. The body has...
Read more...
-
Clipic Bull 50 Junior, or just a "pocket bike"
2015-03-18 23:01:12
The Clipic Bull 50 Junior is a mini bike which has a unique body. It is also known as a "pocket bike". It comes with few colours; some of them are white and red. The bike is very famous...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Aprilia Classic 125
- 2002 Aprilia Classic 50
- 2002 Aprilia ETV 1000 CapoNord
- 2002 Aprilia Moto 6.5
- 2002 Aprilia Pegaso 650
- 2002 Aprilia Pegaso 650 i.e.
- 2002 Aprilia RS 125
- 2002 Aprilia RS 250
- 2002 Aprilia RS 50
- 2002 Aprilia RST 1000 Futura
- 2002 Aprilia RSV Mille
- 2002 Aprilia RSV Mille R
- 2002 Aprilia RX 125
- 2002 Aprilia RX 50
- 2002 Aprilia SL 1000 Falco
- 2002 Bajaj Legend
- 2002 BMW C1 125
- 2002 BMW C1 200
- 2002 BMW F650GS
- 2002 BMW F650GS Dakar

