2002 Honda XRV750 Africa Twin gallery
2002 Honda XRV750 Africa Twin
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 742.00 ccm (45.28 cubic inches) | Power: | 60,3 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 81.0 x 72.0 mm (3.2 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.0:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 205.0 kg (451.9 pounds) |
| Seat height: | 860 mm (33.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,565 mm (61.6 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 54H |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-R17 69H |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.00 litres (6.08 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Victory V92C, a real American cruiser
2015-03-31 03:55:46
The Victory V92C was released in 2000. This motorcycle has a good potential and its shortcomings, which were identified by practices, were fixed in later models, starting with 2002. The original model has an engine with a displacement...
Read more...
-
Vibgyor Gallop 100: a classic parquet enduro
2015-03-31 03:52:52
Among two-wheelers, today become very popular heavy tourist or parquet Enduro (dual-purpose motorcycles, or universals). Vibgyor Gallop 100 is a stunning its example.
These types of motorcycles are very similar, despite their different tooling and handling characteristics. In...
Read more...
-
Vespa Cosa 200 GS: people like it!
2015-03-31 03:48:25
The Vespa scooters have been launched by the Italian Piaggio & Co already more than half a century. During this time, nobody from fans of such vehicles didn't dare to have doubts about the quality of scooters of...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson Road Glide
-
Harley-Davidson Dyna Super Glide Sport
-
Harley-Davidson 1200 Sportster Sport
Other motorcycles in 2002
- 2002 Ducati ST4S
- 2002 Enfield Lightning 535
- 2002 Enfield ThunderBird 350
- 2002 GAS GAS EC 125
- 2002 GAS GAS EC 200
- 2002 GAS GAS EC 250
- 2002 GAS GAS EC 300
- 2002 GAS GAS EC 50 Rookie
- 2002 GAS GAS EC Boy 50
- 2002 GAS GAS EC Boy 50 (with power-boost kit)
- 2002 GAS GAS Pampera 250
- 2002 GAS GAS SM 125
- 2002 GAS GAS SM 250
- 2002 GAS GAS SM 400 FSE
- 2002 GAS GAS SM 50 Rookie
- 2002 GAS GAS TXT Boy 50
- 2002 GAS GAS TXT Boy 50 (with power-boost kit)
- 2002 Gilera Coguar 125
- 2002 Gilera DNA 125
- 2002 Gilera DNA 180

