2002 Suzuki RM 125 gallery
2002 Suzuki RM 125
TYPE: Motocross
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 124.80 ccm (7.62 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 2 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.5 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 8.9:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 87.0 kg (191.8 pounds) |
| Seat height: | 965 mm (38.0 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,450 mm (57.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 80/100-21 51M |
| Rear tyre dimensions: | 110/90-19 57M |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 8.00 litres (2.11 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
Retro Mototrans 350 Vento with original engine design
2015-03-30 14:55:40
When dealing with Ducati, it means everything and even more. Ducati Mototrans proves it best.
The Mototrans 350 Vento is a classic bike from 1980. This bike is very popular with older riders who love the way...
Read more...
-
Spain sightseeings: Corrida or Motorhispania Furia Cross?
2015-03-30 14:49:14
Being reliable and light-weighted, Motorhispania Furia Cross is appreciated by these traits.
It was first made and sold in Spain in 2012. It is an Enduro and off-roading bike and has amazing handling. It has a single...
Read more...
-
an Italian Passion of Motom Dolcevita
2015-03-30 14:42:45
The Motom Dolcevita is an Italian scooter with which one can fully express all the passion to riding and love of life.
It was produced and manufactured in 2010. Dolcevita has a single cylinder, four-stroke engine and...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2002 Yamaha WR250F
- 2002 Yamaha WR426 F
- 2002 Yamaha XJ 600 N
- 2002 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2002 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2002 Yamaha XJR 1300
- 2002 Yamaha XJR 400 R
- 2002 Yamaha XT 600 E
- 2002 Yamaha XV 1600 A Wild Star
- 2002 Yamaha XV 535 DX Virago
- 2002 Yamaha XVS 1100 A DragStar Classic
- 2002 Yamaha XVS 1100 Drag Star
- 2002 Yamaha XVS 125 Drag Star
- 2002 Yamaha XVS 250 Drag Star
- 2002 Yamaha XVS 650 A DragStar Classic
- 2002 Yamaha XVS 650 Drag Star
- 2002 Yamaha XVZ 1300 TF Royal Star Venture
- 2002 Yamaha YB-1 Four
- 2002 Yamaha YB 50

