2002 Suzuki GSX-R 750 gallery
2002 Suzuki GSX-R 750
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 749.00 ccm (45.70 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | In-line four | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 72.0 x 46.0 mm (2.8 x 1.8 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 12.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 166.0 kg (366.0 pounds) |
| Seat height: | 830 mm (32.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,410 mm (55.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-ZR17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 18.00 litres (4.76 gallons) |
News
-
Suzuki Bandit 400 is ideal for the urban ride
2015-03-31 02:12:22
If you are a resident of the metropolis, who wants to choose the first motorcycle and feel a real drive, the perfect choice for you will become Suzuki Bandit 400!
Why Bandit? Because this bike has excellent►
Read more...
-
The way we like to ride the Moto Gima Classic
2015-03-30 03:21:41
A vibrant color and an awesome look, what does it mean? Only one - we deal with the Moto Gima Classic!
Moto Gima Classic model is a classic (sorry for my tautology!) bike from 2010. It features...
Read more...
-
Montesa Cota 315 R, a low-hanging fruit
2015-03-30 03:14:31
The Montesa Cota 315 R is a trial bike from 2001. It was very popular among many different split-levelled riders.
The young riders love it because of how little effort is required to handle and how easy...
Read more...
-
Go wild on the track with Mondial Piega 1000
2015-03-30 03:09:04
Riders go wild with this model, and it is quite understandable! The Mondial Piega 1000 is a bike from 2002 that is not only sporty, but very sleek and refined model.
Young riders love this awesome bike...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Yamaha SR400
- 2002 Yamaha TDM 900
- 2002 Yamaha TDR 125
- 2002 Yamaha TMax 500
- 2002 Yamaha TT 600 R
- 2002 Yamaha TT-R 125
- 2002 Yamaha TT-R 125 LW
- 2002 Yamaha TT-R 225
- 2002 Yamaha TT-R 90
- 2002 Yamaha TW 125
- 2002 Yamaha TW200
- 2002 Yamaha TZ 125
- 2002 Yamaha TZ 250
- 2002 Yamaha VMX 1200 V-Max
- 2002 Yamaha WR250F
- 2002 Yamaha WR426 F
- 2002 Yamaha XJ 600 N
- 2002 Yamaha XJ 600 S Diversion
- 2002 Yamaha XJ 900 S Diversion
- 2002 Yamaha XJR 1300

