2002 Moto Guzzi California EV Touring gallery
2002 Moto Guzzi California EV Touring
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1064.00 ccm (64.93 cubic inches) | Power: | 74 |
| Engine type: | V2 | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 80.0 mm (3.6 x 3.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 257.0 kg (566.6 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,560 mm (61.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 110/90-VB18 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-VB17 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 19.00 litres (5.02 gallons) |
| Starter: | Electric |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
MBK Flame 125 - an ideal scooter for the city streets
2015-03-30 02:28:03
The MBK Flame 125 was first produced in 2004 and is a very popular scooter for those who love riding on the city streets or smaller highways. The main thing is its comfort and easy-to-handle options.
The...
Read more...
-
Mavizen TTX02 - for those learning to ride
2015-03-30 02:23:35
The Mavizen TTX02 is a bike that was first made and manufactured in 2012. This racing, sport bike is slender and sleek.
It has an electric engine and a twin DC, brushed motor. It is very popular...
Read more...
-
The Matchless G 80 E one of the vintage bikes from the late 80s
2015-03-30 02:19:07
The Matchless G 80 E is one of the vintage bikes from the late 1980’s, with models being produced well into 1988. This bike is in the category of classic motorcycles and is one of the best for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 BMW R1200C
- 2002 BMW R1200C Independent
- 2002 BMW R850R
- 2002 BMW R850RT
- 2002 BMW Scarver
- 2002 Buell Blast
- 2002 Buell M2 Cyclone
- 2002 Buell S3T Thunderbolt
- 2002 Buell X1 Lightning
- 2002 Buell X1W White Lightning
- 2002 Buell XB9R Firebolt
- 2002 Cagiva Mito 125
- 2002 Cagiva Navigator
- 2002 Cagiva Planet 125
- 2002 Cagiva Raptor 1000
- 2002 Cagiva Raptor 650
- 2002 Cagiva V-Raptor 1000
- 2002 Cagiva V-Raptor 650
- 2002 Ducati 748
- 2002 Ducati 748 R

