2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD gallery
2002 Honda F6C Valkyrie / GL 1500 CD
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1520.00 ccm (92.75 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Six cylinder boxer, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 71.0 x 64.0 mm (2.8 x 2.5 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 309.0 kg (681.2 pounds) |
| Seat height: | 734 mm (28.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,689 mm (66.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/80-R17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-R16 |
| Front brakes: | Dual disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 24.10 litres (6.37 gallons) |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Praga CD 430, a bike with a romantic name
2015-03-30 18:06:55
Such a romantic name for such a usual bike, as to my mind.
The Praga CD 430 is an Enduro, off road bike that was made and sold all over the world beginning in 2003. It is...
Read more...
-
Radically reorganized Polini GR 3 Reverse Minimoto
2015-03-30 18:03:42
The Polini GR 3 Reverse Minimoto is a great find for those racer dreamers who love mini and sport bikes. This one was first made and sold in 2004 all over the world for around $9,500 with prices...
Read more...
-
Feel free with Piaggio Free 50
2015-03-30 17:59:19
The Piaggio Free 50 is a scooter that was made and manufactured in 1992. The Piaggio Free 50 has a single cylinder, two-stroke engine, and a horsepower of 3.75 at 6,500 RPMs.
This scooter is a useful...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2002
- 2002 Cagiva Mito 125
- 2002 Cagiva Navigator
- 2002 Cagiva Planet 125
- 2002 Cagiva Raptor 1000
- 2002 Cagiva Raptor 650
- 2002 Cagiva V-Raptor 1000
- 2002 Cagiva V-Raptor 650
- 2002 Ducati 748
- 2002 Ducati 748 R
- 2002 Ducati 748 S
- 2002 Ducati 750 Sport
- 2002 Ducati 900 Sport
- 2002 Ducati 998
- 2002 Ducati 998 R
- 2002 Ducati 998 S
- 2002 Ducati Monster 600 Dark
- 2002 Ducati Monster 620 i.e.
- 2002 Ducati Monster 620 S i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e.
- 2002 Ducati Monster 750 i.e. Dark

