2006 Yamaha TDM 900 gallery
2006 Yamaha TDM 900
TYPE: Allround
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 897.00 ccm (54.73 cubic inches) | Power: | 85,02 |
| Engine type: | Twin | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 92.0 x 67.5 mm (3.6 x 2.7 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.4:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 190.0 kg (418.9 pounds) |
| Seat height: | 825 mm (32.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,485 mm (58.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR18 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.00 litres (5.28 gallons) |
News
-
Yamaha YBR 125 is still on the top of popularity
2015-03-27 02:37:57
The Yamaha YBR 125 is a great bike for beginners. Buying Yamaha YBR 125, an unexperienced rider gets everything he needs and doesn't put his life in danger (for more power you need some relevant experience accordingly).
►
Read more...
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well...
Read more...
-
Riding the Highland 950 V2 Outback Adventure
2015-03-21 17:13:31
This Enduro machine was brought into existence by the Highland Motors in the year 1999 and then reintroduced with relevant changes. The first one was the carburettor model. Later on this bike saw a lot of changes.
...
Read more...
-
A street legal Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber bike
2015-03-23 17:15:53
If you are looking for a bike that is street legal in both Europe and USA, then you should go for the Kikker 5150 Hardknock Frisco Bobber. From now onwards this bike would be sold as a fully...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
-
Harley-Davidson FXDF Dyna Fat Bob
-
Harley-Davidson XL883 Sportster Police
-
Harley-Davidson FLHTK Electra Glide Ultra Limited
Other motorcycles in 2006
- 2006 Motobi Zinzani 250 6 Tiranti
- 2006 Motorhispania Arena 125 Enduro
- 2006 Motorhispania Arena 125 Pro Racing Supermotard
- 2006 Motorhispania Furia Max Enduro
- 2006 Motorhispania Furia Max Super Motard
- 2006 Motorhispania RX Super Racing
- 2006 Motorhispania Ryz Enduro
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Enduro
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Super Motard
- 2006 Motorhispania Ryz Pro Racing Urban Bike
- 2006 Motorhispania RYZ Supermotard
- 2006 Motorhispania Ryz Urban Bike
- 2006 MV Agusta Brutale 910
- 2006 MV Agusta Brutale 910R
- 2006 MV Agusta Brutale America
- 2006 MV Agusta Brutale Gladio
- 2006 MV Agusta Brutale Oro
- 2006 MV Agusta F4 1000 R
- 2006 MV Agusta F4 1000 S
- 2006 MV Agusta F4 1000 Veltro Pista

