2006 Husaberg FE 450 E gallery
2006 Husaberg FE 450 E
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 449.20 ccm (27.41 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.0 x 57.2 mm (3.9 x 2.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 13.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo two-piston floating caliper, stainless steel |
| Rear brakes: | Single disc. Brembo single-piston floating caliper, stainless steel |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Starter: | Electric & kick |
| Color options: | Blue/yellow |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
BamX BX125-DB1 enforces the world
2015-03-18 17:30:25
There are many people who are crazily fond of riding bikes and are willing to buy a bike that can make it easy to travel in rough terrains. For such people, the BamX BX125-DB1 Enforcer bike is the...
Read more...
-
Hercules K 125 Military Sparking the Performance
2015-03-21 17:02:14
The military sport touring bike has a vintage feel along with the tough military looks. It can be used by new to extremely advanced riders. The light weighing machine with a dry weight of 135 kg can be...
Read more...
-
CH Racing WSM 50: A small scooter with huge potential
2015-03-18 22:24:03
Those of bike dreamers who are searching for a small scooter which comes close in competition with a superbike, with loads of power they should opt for CH Racing WSM 50. This is a small scooter in the...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2006
- 2006 Lem CX3
- 2006 Lem CXF 2
- 2006 Lem CXF 3
- 2006 Lem Four X
- 2006 Lem Four X-R
- 2006 Lem LX 1
- 2006 Lem LX 2 Sport
- 2006 Lem LX 4
- 2006 Lem LX3 Sport
- 2006 Lem R2
- 2006 Lem R3
- 2006 Lifan 250-4
- 2006 Lifan LF 125-30
- 2006 Linhai LH 150
- 2006 Linhai Matrex 50 cc
- 2006 Linhai Monarch 125
- 2006 Linhai Monarch 150
- 2006 Linhai Monarch 250
- 2006 Loncin LX 125
- 2006 Loncin LX 150-4B

