2004 Husaberg FE 650 e gallery
2004 Husaberg FE 650 e
TYPE: Enduro
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 644.03 ccm (39.30 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | |
| Bore x stroke: | 100.0 x 82.0 mm (3.9 x 3.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.8:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 109.0 kg (240.3 pounds) |
| Seat height: | 930 mm (36.6 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,490 mm (58.7 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 90/90-21 |
| Rear tyre dimensions: | 140/80-18 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 9.00 litres (2.38 gallons) |
| Color options: | Yellow/blue |
News
-
Riding off roads with the Husaberg FC 501
2015-03-23 14:42:39
There are many powerful bikes available, but only some to be able to fight difficult terrain roads. One of such bikes is the Husaberg FC 501 that gives the rider the desired power and control to smoothly cross►
Read more...
-
Be on trend with E-Tropolis Future!
2015-03-27 01:42:19
E-Tropolis Future is a very trendy, electric scooter. This scooter came out in the mid 2000’s with production starting in 2011. This scooter has an electric engine and can go up to 28 to 38 miles per hour.
...
Read more...
-
E-Ton Beamer 50, a scooter from the early 2000s
2015-03-27 01:35:28
The E-Ton Beamer 50 is a scooter from the early 2000’s. It is one of the best scooters for new riders and veteran scooter collectors and riders.
This scooter features an automatic transmission and can go from...
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kawasaki VN1600 Mean Streak
- 2004 Kawasaki VN2000 (VN2000-A1)
- 2004 Kawasaki VN800 Classic
- 2004 Kawasaki W650
- 2004 Kawasaki Z1000
- 2004 Kawasaki Z750
- 2004 Kawasaki ZRX1200
- 2004 Kawasaki ZRX1200R
- 2004 Kawasaki ZRX1200S
- 2004 Kawasaki ZZR-X
- 2004 Kawasaki ZZR1200
- 2004 Kawasaki ZZR600
- 2004 KTM 105 SX
- 2004 KTM 125 EXC
- 2004 KTM 125 SX
- 2004 KTM 200 EXC
- 2004 KTM 200 SX
- 2004 KTM 250 EXC
- 2004 KTM 250 EXC Racing
- 2004 KTM 250 SX

