2004 Honda Valkyrie Rune gallery
2004 Honda Valkyrie Rune
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1832.00 ccm (111.79 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | Six cylinder boxer | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 74.0 x 71.0 mm (2.9 x 2.8 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Compression: | 9.8:1 | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 349.1 kg (769.6 pounds) |
| Seat height: | 691 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,750 mm (68.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 150/60-R-18 radial |
| Rear tyre dimensions: | 180/55-R-17 radial |
| Front brakes: | Double disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 23.50 litres (6.21 gallons) |
| Color options: | Candy Black Cherry, Double Clear-coat Black, Illusion Blue |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
A Naked bike of Midual Roadster 900
2015-03-30 02:41:57
The Midual Roadster 900 is considered a naked bike. It was first produced and manufactured in 2000 and is still being sold all over the world right now. Many experienced riders like the "overcooled" look of this bike...
Read more...
-
Metisse Desert Racer by Steve The King McQueen
2015-03-30 02:37:14
The Metisse Desert Racer is one of the most classic looking bikes on the market today. It began to be produced and manufactured in 2012 and is still incredibly popular among veteran riders and even newer riders.
...
Read more...
-
The European leader, Megelli 125 m
2015-03-30 02:32:46
The Megelli 125 m was first produced in 2013. It is one of the leading bikes being produced and sold in Europe.
The Megelli 125 m is considered a supermotard and has a single cylinder, two-stroke engine....
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2004
- 2004 Kawasaki KLE500
- 2004 Kawasaki KLR650
- 2004 Kawasaki KLV1000
- 2004 Kawasaki KLX110
- 2004 Kawasaki KX125
- 2004 Kawasaki KX250
- 2004 Kawasaki KX250F
- 2004 Kawasaki KX65
- 2004 Kawasaki KX85
- 2004 Kawasaki KX85-II
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-10R (ZX1000-C1)
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-12R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6R
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-6RR
- 2004 Kawasaki Ninja ZX-9R
- 2004 Kawasaki VN1500 Classic Tourer Fi
- 2004 Kawasaki VN1600 Classic
- 2004 Kawasaki VN1600 Mean Streak
- 2004 Kawasaki VN2000 (VN2000-A1)
- 2004 Kawasaki VN800 Classic

