2013 Honda CB500X gallery
2013 Honda CB500X
TYPE: Sport
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 471.00 ccm (28.74 cubic inches) | Power: | 46,94 |
| Engine type: | Twin, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 67.0 x 66.8 mm (2.6 x 2.6 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 10.7:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 178.0 kg (392.4 pounds) |
| Seat height: | 810 mm (31.9 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,421 mm (55.9 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 160/60-ZR17 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.30 litres (4.57 gallons) |
| Starter: | Kick |
| Color options: | Black |
News
-
Honda CB125T2 glorifying roads
2015-03-23 14:29:46
This Honda CB125T2 bike is a complete vintage one with only a few left in the world today. This was first introduced in 1978 in the UK. Sporting a 125 cc engine, this decently designed bike is well►
Read more...
-
Big Bear Choppers Athena 100 Carb, The Real Headturner
2015-03-18 17:42:03
The real head turner in the list of bikes for sale available, the Big Bear Choppers Athena 100 Carb is amazing in design. This motorcycle is highly customizable as well. The bike feels firm even after being highly...
Read more...
-
Riding the terrain with a powerful Loncin LX 200 GY-4A
2015-03-23 23:02:58
The bike has been developed by the Loncin manufacturers in the year 2005. It has a single cylinder four-stroke 194 cc engine. The Loncin LX 200 GY-4A bike is categorized under supermotard sports bikes. It can deliver a...
Read more...
-
Cheetah Trike Chopper ensures the rider
2015-03-18 22:36:52
The Cheetah Trike Chopper is a three wheeler motorcycle produced and manufactured since 1974. It is famous for its three-wheeler style of riding. The motorcycle has an amazing performance, and steering is heaven as it’s quite easy for...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki 1400GTR Grand Tourer
- 2013 Kawasaki 250TR
- 2013 Kawasaki Concours14 ABS
- 2013 Kawasaki D-Tracker X
- 2013 Kawasaki D-Tracker125
- 2013 Kawasaki ER-4n
- 2013 Kawasaki ER-4n ABS
- 2013 Kawasaki ER-6f
- 2013 Kawasaki ER-6n
- 2013 Kawasaki ER-6nL (LAMS) ABS
- 2013 Kawasaki Estrella
- 2013 Kawasaki KLR650
- 2013 Kawasaki KLX110
- 2013 Kawasaki KLX110L
- 2013 Kawasaki KLX125
- 2013 Kawasaki KLX140
- 2013 Kawasaki KLX140L
- 2013 Kawasaki KLX250
- 2013 Kawasaki KLX250S
- 2013 Kawasaki KLX250SF

