2013 Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide gallery
2013 Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1687.97 ccm (103.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 98.4 x 111.3 mm (3.9 x 4.4 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Oil & air | Compression: | 9.6:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 400.1 kg (882.0 pounds) |
| Seat height: | 693 mm (27.3 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,613 mm (63.5 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/80-NW17 |
| Rear tyre dimensions: | 180/65-NW16 |
| Front brakes: | Double disc. 4-piston |
| Rear brakes: | Single disc. 2-piston |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 22.71 litres (6.00 gallons) |
| Color options: | Midnight Pearl/Brilliant Silver Pearl, Big Blue Pearl/Vivid Black, Ember Red Sunglo, White Hot Pearl, Vivid Black |
News
-
Harley-Davidson Sportster 883 Roadster, an immortal legend in the world of the bikes
2015-03-27 23:32:35
This brand name sounds like an immortal legend, and this brand name is Harley-Davidson.
The Harley-Davidson Sportster 883 Roadster has the look and feel of the motorcycles from the Hollywood movies. It is very popular among older►
Read more...
-
Palmo T150, or what a scooter your pizza delivery man used to drive?
2015-03-30 17:39:37
A comfortable interior with a leathered seat, a protective windshield...what? Are we talking about a scooter or what?
The Palmo T150 is a scooter that was produced and made in 2011. It is sold all over Europe...
Read more...
-
Stars and Stripes and a patriotic Pagsta Choppa
2015-03-30 17:36:02
The Pagsta Choppa is a custom cruiser that was manufactured beginning in 2009. As a custom cruiser, the Pagsta Choppa has so many options for the rider - just look how it can be customized under the patriotic...
Read more...
-
Orion A30E125M, a bright star
2015-03-30 17:29:03
The Orion A30E125M is an Enduro, off road bike that was produced and manufactured in 2008. The Orion A30E125M is one of the most popular among dirt track and bike racers.
It features a single cylinder, four-stroke...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki KLX125
- 2013 Kawasaki KLX140
- 2013 Kawasaki KLX140L
- 2013 Kawasaki KLX250
- 2013 Kawasaki KLX250S
- 2013 Kawasaki KLX250SF
- 2013 Kawasaki KLX450R
- 2013 Kawasaki KX100
- 2013 Kawasaki KX250F
- 2013 Kawasaki KX450F
- 2013 Kawasaki KX65
- 2013 Kawasaki KX85
- 2013 Kawasaki KX85-I
- 2013 Kawasaki KX85-II
- 2013 Kawasaki Ninja 1000
- 2013 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 250 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250R
- 2013 Kawasaki Ninja 250R Special Edition

