2013 Horex VR6 Roadster gallery
2013 Horex VR6 Roadster
TYPE: Naked bike
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1218.00 ccm (74.32 cubic inches) | Power: | 161 |
| Engine type: | V6, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 68.0 x 55.0 mm (2.7 x 2.2 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 11.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 249.0 kg (549.0 pounds) |
| Seat height: | 800 mm (31.5 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,475 mm (58.1 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 120/70-ZR17 |
| Rear tyre dimensions: | 190/55-ZR17 |
| Front brakes: | Double disc. ABS |
| Rear brakes: | Single disc. ABS |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 17.00 litres (4.49 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Silver/red with brown seat, black/red with brown seat, silver/red with black seat, black/red with black seat. |
News
-
Horex 1400 TI showing off the sport spirit
2015-03-23 14:38:38
The Horex 1400 TI is a German assembled motorbike which serves for high performance with a four-stroke powered engine. The engine is a 1388 cc one with a fuel capacity of 36l. The body weight is around 296►
Read more...
-
The electric ECRP 1.4 racebike sells itself!
2015-03-26 00:45:53
If your aim is to look for one of the sportiest and sleekest bikes, look no further than the ECRP 1.4. This electric bike has been produced since the early 2000’s and is still being produced and sold...
Read more...
-
Ecosse Heretic Ag, limited edition
2015-03-26 00:38:38
The Ecosse Heretic Ag is considered a naked bike of Titanium limited edition series.
This bike can be changed and designed in many different ways. It comes in the basic silver color frame, but many fans of...
Read more...
-
Loving for speed with Ducati 1199 Panigale
2015-03-25 21:58:11
The Ducati 1199 Panigale is one of the sleekest and sportiest bikes out on the market today. It is still being sold and produced, and riders love how they look on this bike - pretty is as pretty...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Kawasaki Ninja 1000 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 250 ABS Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 250R
- 2013 Kawasaki Ninja 250R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 300
- 2013 Kawasaki Ninja 300 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Performance
- 2013 Kawasaki Ninja 300 Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 400R
- 2013 Kawasaki Ninja 400R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 400R Special Edition
- 2013 Kawasaki Ninja 650
- 2013 Kawasaki Ninja 650 ABS
- 2013 Kawasaki Ninja 650L (LAMS) ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-10R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-10R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-14R ABS
- 2013 Kawasaki Ninja ZX-6R

