2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic gallery
2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic
TYPE: Cruiser
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic disc / 270mm hydraulic disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic disc / 270mm hydraulic disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Pearl Flat Stardust White/Flat Ebony |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 833
- 2013 Harley-Davidson Sportster Iron 883 Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two
- 2013 Harley-Davidson Sportster Seventy-Two Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Sportster SuperLow
- 2013 Harley-Davidson Street Glide
- 2013 Harley-Davidson Super Glide Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic
- 2013 Harley-Davidson Tri Glide Ultra Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Ultra Classic Electra Glide
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Muscle
- 2013 Harley-Davidson V-Rod Night Rod Special
- 2013 Harley-Davidson XL 883L Police
- 2013 Honda CB1000R
- 2013 Honda CB1100
- 2013 Honda CB1100 ABS
- 2013 Honda CB500F
- 2013 Honda CB500X
- 2013 Honda CBR1000RR
- 2013 Honda CBR500R

