2013 Moto Guzzi V7 Stone gallery
2013 Moto Guzzi V7 Stone
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 744.00 ccm (45.40 cubic inches) | Power: | 49,62 |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | Gearbox: | 5-speed | |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 179.2 kg (395.0 pounds) |
| Seat height: | 780 mm (30.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,449 mm (57.0 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/90-18 |
| Rear tyre dimensions: | 130/80-17 |
| Front brakes: | Single disc. Brembo caliper with 4 differentiated pistons |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Two-piston calipers. |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 21.95 litres (5.80 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Black, white |
News
-
Moto Guzzi V7 Stone, an icon bike in the riding world
2015-03-30 03:28:32
The Moto Guzzi V7 Stone is a very popular bike from 2014 and is still being produced and manufactured today. Keeping the respect to the bike traditions, it is truly stylish and really iconic vehicle.
Young riders►
Read more...
-
Starway/Chu Lan 125, an impressive star-named cruiser
2015-03-31 01:58:10
Cruiser is a style of motorcycles which specializes in the production of bikes in this class. We have to thank Harley-Davidson for this fact.
Since even today cruisers retain their style elements and design features. Starway/Chu Lan...
Read more...
-
Sommer Diesel 462 is ready to rival
2015-03-31 01:53:45
Motorcycles with a petrol engine are able to compete with modern supercars in the sphere of the explosive dynamics, speed and deafening sound of the exhaust. The internal combustion engine of a motorcycle, which running on gasoline, is...
Read more...
-
How to become a good driver? Easily with Skyteam ST110!
2015-03-31 01:49:31
The class of minibikes is very suitable for those who have no riding skills even for simple models, however, have an overwhelming desire to sit on a racing motorcycle.
The control of such a bike is much...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Avinton Cult
- 2013 BMW C600 Sport
- 2013 BMW C650GT
- 2013 BMW F700GS
- 2013 BMW F800GS
- 2013 BMW F800GT
- 2013 BMW F800R
- 2013 BMW G650GS
- 2013 BMW G650GS Sertao
- 2013 BMW HP4
- 2013 BMW K1300R
- 2013 BMW K1300R Dynamic Edition
- 2013 BMW K1300S
- 2013 BMW K1600GT
- 2013 BMW K1600GTL
- 2013 BMW R1200GS
- 2013 BMW R1200GS Adventure
- 2013 BMW R1200R
- 2013 BMW R1200RT
- 2013 BMW S1000RR

