2013 Kawasaki D-Tracker125 gallery
2013 Kawasaki D-Tracker125
TYPE: Super motard
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 125.00 ccm (7.63 cubic inches) | Power: | 10,06 |
| Engine type: | Single cylinder, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 54.0 x 54.4 mm (2.1 x 2.1 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 113.0 kg (249.1 pounds) |
| Seat height: | 805 mm (31.7 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,255 mm (49.4 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 100/80-14 |
| Rear tyre dimensions: | 120/80-14 |
| Front brakes: | Single disc |
| Rear brakes: | Single disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 7.00 litres (1.85 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Ebony, green |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
The old-school custom Flyrite Choppers Bobber draws all the eyes!
2015-03-27 13:05:19
The Flyrite Choppers Bobber is a great custom chopper to get that old school, biker look and feel.
Valued at $16,999 to $20,000, these custom choppers began to be produced in 2010 and most of them are...
Read more...
-
Fischer MRX - More than just a Motorcycle!
2015-03-27 12:57:55
As bright as an egg-yolk, the Fischer MRX draws the eyes with its funky color at first!
The Fischer MRX was built and manufactured beginning in 2013. These bikes are very sporty and trendy and quite popular...
Read more...
-
A Czech-made FGR Midalu 2500 concept
2015-03-27 12:51:50
Rarely but right on target: a Czech FGR Midalu 2500 looks awesome and really jaw-dropping now!
From the Czech made producer, the FGR Midalu 2500 is a prototype/concept model bike. This bike came out for the first...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Harley-Davidson Dyna Street Bob Dark Custom
- 2013 Harley-Davidson Dyna Super Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson Dyna Switchback
- 2013 Harley-Davidson Dyna Wide Glide
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Classic
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Police
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited
- 2013 Harley-Davidson Electra Glide Ultra Limited 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Fat Boy Lo 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic
- 2013 Harley-Davidson Heritage Softail Classic 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson Road Glide Ultra
- 2013 Harley-Davidson Road King
- 2013 Harley-Davidson Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Road King Classic
- 2013 Harley-Davidson Road King Fire - Rescue
- 2013 Harley-Davidson Road King Police
- 2013 Harley-Davidson Softail Blackline
