2013 Indian Chief Vintage gallery
2013 Indian Chief Vintage
TYPE: Classic
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 1720.75 ccm (105.00 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 100.7 x 108.0 mm (4.0 x 4.3 inches) | Gearbox: | 6-speed |
| Cooling system: | Air | Compression: | 9.0:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Dry weight: | 341.6 kg (753.0 pounds) |
| Seat height: | 692 mm (27.2 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 150/80-16 |
| Front brakes: | Double disc. Floating discs. Dual Caliper. |
| Rear brakes: | Single disc. Floating disc. Single caliper. |
| Other specs | |
|---|---|
| Starter: | Electric |
| Color options: | Indian Red, Willow Green/Ivory Cream, Indian Red/Ivory Cream |
News
-
Indian Scout 86: riding the elegance
2015-03-23 14:57:12
The bike was first manufactured by the American bike maker firm Indian in the year 1993. This bike attracts riders with its amazing high power and torque. The Indian Scout 86 motorbike has got the best engine with►
Read more...
-
Rokon Ranger, a thick-and-thin friend
2015-03-27 02:14:01
Today we will meet with Rokon, an all-wheel drive motorcycle. It was produced in the 50s of the last century in the US by the Rokon Company. This unique bike still retains its popularity among hunters, explorers of...
Read more...
-
Fantic TX 150 Caballero, the unrivaled runner in street racing
2015-03-27 02:05:25
This is a great bike for those who love to do motor cross or dirt track racing.
The Fantic TX 150 Caballero is a classic bike from the 1980’s. It has been sold all over the country,...
Read more...
-
Factory Bike Chrono SM 250: easy to handle, easy to own
2015-03-27 02:00:58
One of the coolest and most popular supermotard is the Factory Bike Chrono SM 250.
These bikes were produced and sold beginning in 2004, and they vary in price from $3,400 to $5,600. This bike features a...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati Monster 796 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster Diesel
- 2013 Ducati Multistrada 1200
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Granturismo
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Pikes Peak
- 2013 Ducati Multistrada 1200 S Touring
- 2013 Ducati Streetfighter 848
- 2013 Ducati Streetfighter S
- 2013 eCRP 1.4
- 2013 eCRP Energica
- 2013 Harley-Davidson 1200 Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson CVO Breakout
- 2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom
- 2013 Harley-Davidson CVO Road Glide Custom 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson CVO Road King
- 2013 Harley-Davidson CVO Road King 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson CVO Ultra Classic Electra Glide
- 2013 Harley-Davidson CVO Ultra Classic Electra Glide 110th Anniversary
- 2013 Harley-Davidson Dyna Fat Bob
- 2013 Harley-Davidson Dyna Fat Bob Dark Custom

