2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT gallery
2013 Kawasaki Vulcan 900 Classic LT
TYPE: Touring
| Engine and transmission | |||
|---|---|---|---|
| Displacement: | 903.00 ccm (55.10 cubic inches) | Power: | |
| Engine type: | V2, four-stroke | Stroke: | 4 |
| Bore x stroke: | 88.0 x 74.2 mm (3.5 x 2.9 inches) | Gearbox: | 5-speed |
| Cooling system: | Liquid | Compression: | 9.5:1 |
| Physical measures and capacities | |
|---|---|
| Seat height: | 681 mm (26.8 inches) If adjustable, lowest setting. |
| Wheelbase: | 1,646 mm (64.8 inches) |
| Brakes, suspension, Frame and wheels | |
|---|---|
| Front tyre dimensions: | 130/90-16 |
| Rear tyre dimensions: | 180/70-15 |
| Front brakes: | Single disc. Hydraulic disc with two-piston caliper / 270mm hydraulic disc |
| Rear brakes: | Single disc. Hydraulic disc with two-piston caliper / 270mm hydraulic disc |
| Other specs | |
|---|---|
| Fuel capacity: | 20.06 litres (5.30 gallons) |
| Starter: | Electric |
| Color options: | Candy Mystic Blue/Pearl Crystal White, Metallic Spark Black/Metallic Titanium |
News
-
Riding through the busy roads Kawasaki Ninja 250R
2015-03-23 17:06:41
This Kawasaki Ninja 250R is an entry level sports bike which can be well ridden in traffic roads also. For those who want to taste the sports bike, feeling can go for this bike.
The Kawasaki Ninja►
Read more...
-
Derringer Derringer sold by the piece
2015-03-27 01:30:19
Some of the eye-catching but rare known electric bicycles in the world are from the Derringer Company. Since the early 1920’s, this company has been making bikes that are made for not only riding, but intense racing as...
Read more...
-
Nestling close to the Erik Buell Racing 1125R DSB - that is how they race!
2015-03-26 01:07:02
The Erik Buell Racing 1125R DSB is one of the most popular in the bike racing world. With a price tag of $15,900, this bike is not cheap, it cannot be denied. However, it will show all of...
Read more...
-
Enfield 350 Bullet Deluxe - A Silver Enfield Bullet
2015-03-26 00:59:25
The Enfield 350 Bullet Deluxe is one of the most popular motorcycles around; that is why one can tell about a "silver bullet" of the Enfield. It has such a classic look and feel to it and is...
Read more...
MOST POPULAR MOTORCYCLES
Other motorcycles in 2013
- 2013 Ducati 848 EVO Corse SE
- 2013 Ducati 848 EVO Dark
- 2013 Ducati Diavel
- 2013 Ducati Diavel Carbon
- 2013 Ducati Diavel Cromo
- 2013 Ducati Diavel Dark
- 2013 Ducati Diavel Strada
- 2013 Ducati Hypermotard
- 2013 Ducati Hypermotard SP
- 2013 Ducati Hyperstrada
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO
- 2013 Ducati Monster 1100 EVO 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 696
- 2013 Ducati Monster 696 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster 795
- 2013 Ducati Monster 795 ABS
- 2013 Ducati Monster 796
- 2013 Ducati Monster 796 20th Anniversary
- 2013 Ducati Monster Diesel
- 2013 Ducati Multistrada 1200

